Інновації на продаж. Як агенція Center42 метчить стартапи, громади та бізнес

Інновації на продаж. Як агенція Center42 метчить стартапи, громади та бізнес

Великий бізнес усе більше цікавиться сучасними рішеннями, які можуть принести прибуток чи підвищити якість продукту. Але вивчати ринок інновацій самотужки для компаній доволі довго та дорого. Тому вони звертаються до інноваційних агенцій, які шукають та адаптують ідеї від стартапів і винахідників до потреб клієнтів.

Розповідаємо, як агенція Center42 шукає, продає й інтегрує інновації у великі бізнеси, міжнародні організації та чим допомагає стартаперам.

Команда

Center42 почали працювати в Україні два роки тому. Тоді команда зустрічалася із клієнтами офлайн в офісі в центрі Києва. Карантин змінив підхід: агенція відмовилася від офісу, зараз працює віддалено із трьох різних країн і п’яти різних міст. Розширилася й географія клієнтів. Зараз Center42 реалізує глобальні проєкти, а серед партнерів — європейські корпорації.

Кістяк агенції складають 6–7 людей. Це CEO, проєктний менеджер, фахівці з PR і SMM та аналітики. Також є приблизно 50 експертів із 15 країн, яких залучають під конкретні завдання — модерування, лекції, робота в журі.

Дохід

У Center42 є три основні джерела прибутку:

  1. Оплата за кожен реалізований проєкт.
  2. Консалтингові послуги — дослідження ринку інновацій, інноваційні стратегії, оцінка потенціалу й інвестиційної привабливості продукту.
  3. Передплата. Компанії, які регулярно шукають інновації, укладають з агенцією тривалу угоду та платять щомісячно. Таку систему роботи в Center42 запровадили нещодавно.

Продукт

Center42 не створює інновації, а є посередником між замовником і виконавцем. Основний продукт — це організація програм, стартап-конкурсів, досліджень, хакатонів, скаутингу тощо. Агенція працює так:

  1. До них звертається замовник, якому потрібна допомога в пошуку інноваційних продуктів і рішень.
  2. Працівники агенції проводять стратегічну сесію — визначають напрями пошуку ідей для компанії та найбільш вдалий інструмент, наприклад, конкурс інноваційних рішень чи хакатон.
  3. Center42 організовує подію або програму, на яку запрошує якнайбільше команд, які презентують свої рішення для компанії, і формує журі, яке обиратиме найкращих.
  4. Переможці реалізовують свої рішення для замовника.

Засновник Center42 Кирило Мазур назвав чотири основні етапи роботи із замовником. Перший — визначити мету та напрями для пошуку інновацій. Друге — обрати інструменти для пошуку. Третє — знайти інновації, оцінити їх, вибрати найкращі. Четверте — запустити пілот для перевірки гіпотези та втілити успішні рішення.

Мазур розповідає: «Компанія разом із нами або самостійно визначає кілька напрямів для  роботи зі стартапами чи іншими провайдерами інновацій. Наприклад, хочуть підвищити енергоефективність, зменшити викиди вуглекислого газу, відмовитися від пластику тощо. Або логістичні пропозиції, щоби швидше та якісніше доставляти товари. Чи Big Data рішення, які дозволяють аналізувати великі обсяги інформації для потреб компанії. Наше головне завдання — залучити якомога більше українських і закордонних команд (стартапів, IT- та інших компаній) на програму, конкурс або хакатон».

Інструменти

Інколи фахівці інноваційної агенції можуть відразу знаходити готові рішення за допомогою досліджень і скаутингу. Коли таких нема, проводять конкурс або хакатон. Якщо клієнт тільки починає розбиратися в інноваціях, для нього проводять воркшопи та стратегічні сесії.

Перед запуском конкурсу чи хакатону агенція створює лендинг, готує та розсилає промоматеріали. До оцінювання ідей залучають представників замовника, фахівців агенції та незалежних експертів із релевантним досвідом. Переможців оголошують під час онлайн-трансляції. Найкращі рішення зазвичай отримують фінансування та можливість запустити пілот із партнером агенції.

Замовники

«Наші клієнти — це CEO й менеджери з інновацій у корпораціях, а також проєктні менеджери та керівники міжнародних організацій, які хочуть запускати нові продукти для потреб компанії чи суспільства», — каже Кирило Мазур.

Він близько 10 років працює зі стартапами, із них п’ять років займався венчурними інвестиціями, проаналізував близько 10 000 компаній. Center42 працює з його базою контактів, а також з акселераторами та Українським фондом стартапів.

Послугами Center42 користуються й корпорації, венчурні фонди та міжнародні організації — ООН, USAID, Amazon, Bayer тощо. За оцінками агенції, 90% замовників приходить до них за рекомендаціями.

Якщо комерційні компанії шукають нові продукти, технологіїї та бізнес-моделі для реалізації своїх потреб чи екологічнішого ведення бізнесу, то міжнародні організації покращують життя людей певного регіону чи країни. Саме таких проєктів найбільше в портфелі Center42.

Кейси

Агенція намагається збільшувати впізнаваність й авторитетність, поповнювати базу контактів через корисні для ринку проєкти — премії (зокрема Ukraine Innovation Award), конкурси, хакатони. Наприклад, онлайн-хакатон Going Hyper Winter 2021 відбувся наприкінці лютого. Він був присвячений гіперказуальним іграм — іграм для мобільних телефонів із мінімальним дизайном і простою механікою, у які щодня грають люди у всьому світі.

Ольга Загородна, яка організовувала захід, розповідає: «Наші учасники слухали інтенсив лекцій від світових експертів про те, як створювати успішні гіперказуальні ігри, а протягом наступних 48 годин розробляли прототипи нових ігор. Майже 200 учасників створили близько 40 ігор».

Після фінальних презентацій журі визначили переможців і роздали нагороди — або запрошення компанії до реалізації проєкту, або фінансова винагорода. Були й додаткові призи за найкращий дизайн, найцікавішу чи найефективнішу гру».

Ще один проєкт Center42 реалізував на замовлення Програми ООН із відновлення та відбудови миру. Hack For Locals 2.0 був орієнтований на пошук IT-рішень для громад зі Сходу України.

«Проєкт був організований удруге. Цього разу ми збільшили кількість учасників і рішень більш ніж у три рази порівняно з попереднім підрядником. Ми залучили 320 учасників, які створили понад 50 проєктів. До фіналу відібрали 15 рішень, для чотирьох профінансували пілотний запуск», — розповіла Ольга.

Одним із переможців став проєкт Don’t Burn. Це застосунок, який швидше виявлятиме лісові пожежі за допомогою знімків NASA. Інструмент матиме мапу з пожежами, графік зі статистикою, аналітичні показники та чат-бота. З цим ресурсом зможуть працювати не тільки фахівці-аналітики, а і звичайні люди. Луганська та Донецька область є пілотними.

«Ми прагнули не просто презентувати ідею, а виготовити прототип продукту, продумати процеси реалізації та запуску. Думали не лише про перемогу, а і про життєздатність проєкту», — коментують представники Don’t Burn Катерина Іванченко та Сергій Гапон.

Спочатку команда складалася лише із двох людей. Ще кілька учасників долучилися під час хакатону. Вони займалися як проєктним менеджментом, так і технічним утіленням рішення та промоцією проєкту. Деякі члени команди вперше брали участь у хакатоні, інші вже мали подібний досвід. До участі в хакатоні вони мали лише ідею, яку подали в заявці. Співпраця з інноваційною агенцією допомогла їм структурувати свою ідею та сформувати з неї проєкт, знайти додаткові ресурси для її втілення та масштабування.

Кирилові Мазуру подобається проєкт-переможець, бо він має практичну користь. За його словами, в Україні тільки починають розуміти, що інновації є прикладними та можуть служити на благо суспільства.

Поділитися