Чого айтівці хочуть від роботодавців?
Партнерський з
Результати опитування Vector про «плюшки»
Безоплатні курси англійської, обіди, масаж і психотерапія від роботодавця — вже не тренд, а даність для IT-сфери. Проте компанії все ще змагаються і вигадують нові бенефіти для залучення нових та утримання наявних співробітників. Чи це працює?

Разом з IT-компанією Favbet ми дослідили, які бенефіти пропонують роботодавці, як до них ставляться айтівці, чи впливають переваги на прийняття рішення і чого їм насправді бракує.

Портрет учасників опитування
За три тижні (2.12–23.12.2021) ми опитали 117 респондентів з допомогою Google-форми. В опитуванні брали участь представники різних професій, найбільше — маркетологи та піарники. До «іншого» потрапили поодинокі представники event-менеджменту, фінансів, юриспруденції та L&D.
47% опитуваних віком 24–29 років, 27% — 30–35 років. У вибірці 55% жінок та 45% чоловіків. За досвідом маємо найбільше middle-спеціалістів, які працюють від трьох до п'яти років. Цікаво, що в дослідженні вдалося охопити і «довгожителів», які в професії понад шість і понад десять років.
Переважна частина опитуваних (47%) працює на аутсорсі або аутстафі. 42% — у продуктових компаніях. Ще 11% працюють у стартапі чи на фрилансі.

У період пандемії багато компаній перейшли на віддалену роботу, а деякі зберегли гібридний формат. Серед наших респондентів:
Наявність корпоративних бенефітів у компаніях
Війна за кадри йде не на життя, а на особистого інструктора з йоги. У гонитві за кращими спеціалістами компанії намагаються надавати їм найкращі умови роботи. Зарплати та умови за КЗОТом уже не варті уваги.

Сьогодні межа між «стандартним» і «додатковим» розмивається. Наприклад, ще кілька років тому печиво та каву в офісі можна було вважати «плюшкою», а сьогодні це сприймається як базова потреба.

В опитуванні ми запропонували оцінити наявність 11 активностей, які, на нашу думку, дійсно є бенефітами. У графі «інше» респонденти могли вказувати інші бонуси, які є в їхній компанії. Згідно з опитуванням, сьогодні IT-компанії пропонують такі бенефіти:
У графі «інше» вказували: «шестигодинний робочий день, 30 днів відпустки та можливість брати додаткові вихідні», «акції», «корпоративна бібліотека», «корпоративний лікар», «корпоративні поїздки за кордон», «кальян», «оплата таксі».

Цікаво, що 5% респондентів зазначили, що їхні компанії не надають жоден з перерахованих в опитуванні бенефітів. 77% з них вказали, що хотіли би, щоби компанія надавала вказані бенефіти.

Крім цього, роботодавець може оплачувати додаткові активності повністю або частково. 64% вказали, що їхні компанії компенсують 100% вартості, наприклад, повна оплата абонементів у спортзал. 16% опитуваних вказали, що компанія компенсує до 50%. 20% мають компенсацію понад 50%, але не повністю.
Ставлення до бенефітів
Нам стало цікаво, як часто айтівці користуються пропозиціями від компаній. Чи потрібно це співробітникам насправді? 31% респондентів зазначили, що користуються активностями щомісяця. 29% — щотижня, по 3% вказали, що користуються раз на рік або ніколи.

Також ми попросили оцінити потрібність восьми конкретних бенефітів та їхню повну компенсацію:
Можна зробити висновок, що серед вказаних найважливіші бенефіти (понад 50%) — це медичне страхування та оплата навчання на профільних курсах. Найменше опитувані зацікавлені в оплаті обідів і масажу (понад 20% зазначили найменший пріоритет).
Бенефіти в офісі
В опитуванні ми виокремили бенефіти, які стосуються безпосередньо офісу — ігрові зони та зони для спорту. Згідно з результатами опитування, IT-компанії облаштовують приміщення такими активностями:
Серед «іншого» вказували: масаж, перукарня, власний фудкорт, кальян, «багато ікон». Важливо також пам'ятати, що 29% опитуваних зазначили віддалений формат роботи, а отже не мали змоги оцінити офісні бенефіти.

54% тих, хто відповів, що в їхньому офісі немає вищеперерахованих бенефітів, зазначили, що хотіли б, аби компанія надавала такі активності.

Ми також запитали, як часто респонденти користуються офісними перевагами. Оскільки помічали, що консолі та зони для спорту часто простоюють без діла в IT-компаніях. Натомість 50% зазначили, що користуються бенефітами щотижня, а 21% — не користується зовсім.
Що насправді потрібно
IT-спеціалістам
Ми попросили опитуваних відповісти, які бенефіти їм насправді потрібні, крім тих, що були у Google-формі. IT-роботодавці, записуйте:
басейн в офісі
робота командою пару тижнів на курорті
якісні брендовані футболки чи толстовки (респондент зазначив, що на них зазвичай економлять)
оренда коворкінгу біля дому
відрядження та стажування в інших офісах компанії
оплата робочої техніки
абонемент на самокати
стіл для роботи стоячи
дитяча кімната
смузі-бар чи блендер для приготування здорових коктейлів
салон та кафе прямо в офісі
кіт в офісі
можливість заняття музикою в колективі
психологічні тренінги на тімбілдінгах
комплексна програма профілактики та лікування типових для ІТ проблем — очі, спина
повністю кастомізований вибір робочої техніки включно з периферією — миша, клавіатура, навушники, перехідники, кабелі
Ми також запитали, яку користь бенефіти дають працівникам:
Серед іншого зазначали:
«Відчуття, що компанія тебе цінує»
«Робота приносить більше задоволення»
«Лояльність до компанії»
«Турбота і відчуття небайдужості від роботодавця»
«Підвищення продуктивності»
«Підтримка work-life балансу»
Думка експерта
Сергій Кошиль
Human Resources Director Favbet
Якби усі співробітники працювали тільки за зарплату, весь рекрутинг зводився би до «аукціону» за кандидата. На щастя, окрім грошей, компанії можуть запропонувати більше: сильну внутрішню екосистему, самореалізацію та розвиток. На мою думку, такі бенефіти працюють як на співробітника, так і на роботодавця. Перші отримують «пакет» турботи про здоров'я, кар'єру, родину. Другі — мотивованого співробітника, який любить компанію та працює на її добробут. Це цінно для кандидатів, адже вони отримують «запакований сервіс» та не витрачають час та сили на його організацію поза компанією.
Як бенефіти впливають
на рішення співробітників
74% опитуваних сказали, що під час розгляду оферу звертають увагу на список бенефітів, 59% навіть нададуть перевагу компанії, де більше бонусів (за умови однакової зарплати). Проте жертвувати заробітною платнею не готовий майже ніхто: 72% респондентів відповіли, що невдоволеність зарплатою не виправлять жодні бенефіти.

Також ми попросили розташувати за пріоритетністю речі, якими опитувані керуються під час вибору роботи:
заробітна плата
облаштованість офісу
команда
керівництво
цікавість завдань
продукт, над яким
потрібно працювати
додаткові бенефіти
від роботодавця
Найчастіше на перше місце очікувано ставили заробітну плату:
Водночас 24% поставили заробітну плату на останні місце в рейтингу. Додаткові бенефіти від роботодавця найчастіше ставили на третє місце.

Цікаво, що серед досвідчених спеціалістів (досвід понад шість років) немає значної кореляції у зарплатному пріоритеті. Як першим, так і останнім пріоритетом зарплату зазначили по 33%. А цікавість завдань чи команду першим пріоритетом серед них зазначають лише 15% та 21% відповідно.

Також ми попросили оцінити, наскільки респонденти згодні з наступними судженнями:
Цікаво, що невеликий відсоток бачить сенс у підвищенні заробітної плати шляхом відмовлення від бенефітів.
Що Favbet пропонує співробітникам як
IT-роботодавець?
Human Resources Director Favbet Сергій Кошиль:

Favbet створює продукти, які надають клієнтам унікальний досвід у світі бетингу та гемблінгу. Команда розробляє технологічні рішення, які персоналізують сервіси. Наприклад, за допомогою Big Data компанія адаптує продукти індивідуально під кожного гравця. Це охоплює рекомендації сервісів казино, персоналізовану спортивну лінію та унікальні бонусні пропозиції для кожного клієнта.

IT-ринок розвивається, тому крутим офісом і печивом сьогодні нікого не здивуєш. На фоні конкурентних зарплат і соціального забезпечення кандидати шукають компанію, в якій зможуть «знайти себе»: цікавий продукт, нові виклики, реалізацію власних ідей.

Зарплата — базовий чинник, який може залучити спеціаліста, але це не гарантує, що він викладатиметься на 100%. Саме тому у Favbet працюють ті, кому близька наша індустрія та темп: швидкість, динамічність і гнучкість. Для когось це стоп-чинник, а для нашої команди — стимул не стояти на місці.

Цього місяця ми запустили програму виплати бонусів за ідеї. Будь-який співробітник може запропонувати ідею, яка покращить бізнес, і отримати бонус за її реалізацію

Для професійного розвитку Favbet компенсує до 100% навчання, а також внутрішні курси англійської. А ще ми організовуємо спортивні змагання, тімбілдинги та wellbeing-івенти. Беремо участь у футбольних і баскетбольних змаганнях та турнірах. А для підтримки work-life balance — грошові виплати до визначних дат у житті співробітників, страхування та гібридні формати віддаленої роботи.
Актуальні вакансії у Favbet
Замість висновку
У відповідях на питання «що насправді потрібно» деякі респонденти помилково зазначали якості, що не належать до категорії «бенефітів». Проте вони є важливими для комфортної роботи. Ми не можемо їх оминути та хочемо звернути увагу IT-компаній на це.

Респонденти зазначали, що вони хочуть роботу без перепрацювань чи поспіху, оплату понаднормових годин, прозорості та послідовності у відносинах, турботливого ейчара та адекватний менеджмент, адекватного ставлення керівника та продуктивного вирішення конфліктів.

Можна зробити висновок, що жодні «плюшки» не утримають команду, якщо в компанії немає здорової робочої атмосфери.
Авторка: Анна Соха
Редактори: Микола Охотник, Дар'я Трапезнікова
Дизайнерка: Аня Янушевич
Дизайнер діаграм: Матвій Маціпура
Артдиректорка: Аліна Самолюк
Менеджерка проєкту: Анна Соха
Коректорка: Ніка Пономаренко
© vctr.media 2021. Під час використання матеріалів із сайту робіть в першому абзаці активне посилання зі згадуванням сайту.