preview preview
Нова функція

Слухай статті з Respeecher

Нова функція дозволяє слухати статті в зручному форматі завдяки технології від Respeecher. Насолоджуйтесь контентом у будь-який час – у дорозі, під час тренувань або відпочинку.
preview
00:00 00:00
Наступні статті
    Завантажується
    Голос
    Вибір голосу
      player background
      Вибір голосу
        Наступні статті
          Завантажується
          00:00 00:00
          БІЗНЕС

          Мета — видати 100 000 примірників бізнес-книг: ексклюзивне інтервʼю з Володимиром Многолєтнім про новий проєкт Genesis Press

          27 Липня 2025, 13:12
          12 хв читання
          Юлія Ткач Шеф-редакторка, авторка і ведуча подкасту «Хто ці люди».
          Мета — видати 100 000 примірників бізнес-книг: ексклюзивне інтервʼю з Володимиром Многолєтнім про новий проєкт Genesis Press
          Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
          Режим читання

          Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.

          Рік тому, у червні 2024-го, українська кофаундингова IT-компанія Genesis запустила нову ініціативу для підтримки видання культової світової бізнес-літератури українською мовою — Genesis Press. У візії команди — від 15% від всіх бізнес-книг в українських книгарнях в майбутньому матимуть лого Genesis. 

          За перший рік роботи команда реалізувала вже дві видані вперше книги («Хто. Як наймати найкращих», Джефф Смарт, Ренді Стріт; «Щоденник CEO. 33 закони для бізнесу та життя», Стівен Бартлетт), дві — перевидання («Принципи», Рей Даліо; «Netflix і культура інновацій», Рід Гастінгс, Ерін Маєр), та готує найближчим часом до друку ще дві («Заради прибутку. Історія корпорацій», Вільям Магнусон; «Проблема холодного старту. Як запустити та масштабувати мережеві ефекти», Ендрю Чен).

          В інтервʼю Vector співзасновник та CEO Genesis Володимир Многолєтній поділився цифрами та подробицями візійного проєкту.

          Навіщо ІТ-компанії інвестувати у видавничий бізнес? Яка тут економічна модель?

          Genesis Press — некомерційний проєкт, який має дві мети: 

          1. дати українцям доступ до найкращих бізнес-книжок світу рідною мовою. 
          2. популяризувати якісну бізнес-літературу, яка в правильний момент може змінити траєкторію компанії або вберегти менеджера від критичної помилки. 

          Якщо ми хочемо, щоб в Україні з’являлось більше сильних IT-продуктів та компаній, бізнес-література має бути частиною цієї інфраструктури.

          Genesis не отримує прибутку від продажів книг, для нас це на 100% благодійна ініціатива. Ми підтримуємо гравців на українському книжковому ринку та точково інвестуємо у книжки, важливі з нашого погляду. 

          Єдине ROI Return on Investment — це показник, який визначає ефективність інвестицій, співвідношення прибутку до витрат. , на яке ми очікуємо — зростання підприємницької культури в Україні. Логіка така: доступ до якісної літератури -> покращення бізнес-культури -> зростання кількості компаній та експертизи -> зростання кількості робочих місць та рівня життя в Україні. 

          Як виникла ідея Genesis Press?

          Коли я з учителем почав удосконалювати свою українську в 2022 році, помітив, що на ринку досі мало якісної україномовної бізнес-літератури. Паралельно в освітньої команди з’явилася ідея замовити для менеджерів книжку «Хто. Як наймати найкращих» Джеффа Смарта і Ренді Стріта. Це, по суті, внутрішня біблія Genesis — вона сильно вплинула на те, як ми наймаємо людей і формуємо команди. Хотіли просто замовити брендовану партію для себе, але з’ясувалось, що ліцензійного українського перекладу не існує — тільки російські або піратські варіанти.

          Команда звʼязалася з видавництвом «Лабораторія», де нам пояснили нюанси, як працює ринок і скільки це коштує. І ми вирішили інвестувати у вихід книги «Хто» повноцінним ринковим накладом У середньому, для бізнес-книги на українському ринку це 2000 примірників. , а не виключно для співробітників. Коли вона зʼявилася у продажу, ми зробили декілька анонсів і отримали шалений зворотний звʼязок: її активно купували, люди органічно рекомендували її в соцмережах. Книжка надійшла у продаж у травні 2024-го, і за підсумками року ввійшла в 15 найкращих видавництва (за продажами). Тому вирішили продовжувати. Так із маленького запиту та швидкого тесту народився Genesis Press.

          Який для вас success-case у цьому проєкті? Що вважаєте успішною видавничою ініціативою: кількість проданих книжок, вплив на спільноту, формування експертності?

          Success-case для нас такий: одна з книг вчасно потрапила в руки фаундеру або топменеджеру та допомогла ухвалити правильне рішення, або уникнути помилки, яка могла потопити компанію. Якщо завдяки цій ініціативі з’явиться хоча б одна сильна, добре керована продуктова компанія в Україні, цього достатньо, щоби сказати: мети Genesis Press досягнуто. 

          Внутрішній KPI команди — видати 100 000 примірників визнаної в світі, прикладної бізнес-літератури протягом пʼяти років з моменту запуску проєкту. Станом на зараз, приблизно 1/4 цього обсягу виконана.

          Що вас не влаштовувало на книжковому ринку до запуску цього партнерства?

          Ринок українських бізнес-книжок — невеликий. Раніше на ньому домінували російські видавництва: працювали на масштаб та давали нижчі ціни. Коли з’явився попит на книжки українською, ситуація поступово почала змінюватися, але видавці надавали перевагу масовим хітам. Видавничий цикл — довгий і фінансово напружений. Це логічно — інвестувати у те, що гарантовано продасться, а не в нішеву літературу для менеджерів.

          Партнерство із бізнесами — певна амортизація ризиків, коли частина операційних витрат покривається ще до старту продажів. Видавці можуть впевненіше працювати з тайтлами, які навряд стануть хітами продажів, але допомагають ухвалювати рішення та будувати команди.

          — Скільки коштує видати одну книжку? І скільки Genesis вкладає у проєкт (друк, маркетинг, переклади тощо)?

          Все залежить від тайтлу. Є книжки, де складний переклад, дорогі права та друк. Є простіші кейси. Універсальної суми немає. Ми не виділяємо кошти окремо на переклад, друк чи будь-який інший етап. Ми допомагаємо закрити частину операційних витрат видавництва, щоби зробити випуск конкретної книжки менш ризиковим.

          Участь Genesis Press у кожному кейсі — це предмет договору з конкретним видавництвом за певним найменуванням, і ми не можемо розголошувати умови цих угод.


          Прим.ред. Редакція Vector звернулася до семи українських видавництв за орієнтовною «математикою» книговидання. 

          Директор видавництва «Фоліо» Олександр Красовицький надав такі дані: «У середньостатистичній книжці 320 сторінок форматом 84×108/32 у твердій оправі накладенням 1000 з редагуванням, версткою, коректурою, дизайном на якісному папері 60 г буде коштувати близько 140 000 грн Близько $3400 за 1000 примірників . Маркетинг, збут — рахуються окремо».

          Ще один керівник іншого відомого українського видання, який надав коментар на умовах анонімності, навів такі дані: «Вартість виробництва однієї книжки на сьогодні становить $10 000-$15 000 Близько 414 000-622 000 грн за 2000-3000 примірників , на наклад 2000-3000 примірників. (Звісно, якщо йдеться про наклад 10 000 примірників, то цифра значно більша). Тут не враховані адміністративні витрати: зарплатний фонд, оренда офісу і складу, інші постійні витрати. У кожного це свої суми, але в будь-якому разі якась цифра адмінвитрат «падає» на бюджет кожної книжки. 

          Якщо йти конкретніше за статтями витрат:

          • Авторське роялті приблизно однакове що в українських авторів, що в закордонних — це в діапазоні 8-10% від РРЦ книжки. 
          • У перекладних проєктах додається ще робота перекладача ринковий тариф нині це $4-6 за сторінку. Тобто якщо йдеться про середнього обсягу книжку в 300 сторінок за переклад маємо суму $1200-1800. 
          • Редагування, коректура і верстка такої книги коштуватиме (за всі ці роботи) $1000-1500. 
          • А найдорожче в кожній книжці друк. І його вартість залежить від поліграфічних фантазій. Це може бути утилітарний варіант із м’якою обкладинкою, стандартним книжковим папером, ч/б друк. Середня вартість друку такої книжки накладом 3000 і обсягом 300 сторінок буде в діапазоні 70-80 грн. 
          • Якщо ж йдеться про тверду палітурку, більший формат, тиснення, лаковане покриття, фарбовані зрізи і ще безліч різних поліграфічних фішок, то тут вартість друку одного примірника може сягати 200 грн і більше (все залежить від того, чим ви хочете нафарширувати видання). 200 грн за друк красивої книги це цілком реальні цифри. 
          • Але загалом хороше видання у твердій обкладинці можна вкласти у бюджет 120 грн. 
          • Тож маємо за друк (наклад 3000 примірників) від 210 000 грн (м’яка обкладинка) до 600 000 грн (красиве видання з «фішками»). Тобто за друк $5000-15 000. 
          • Маркетингові витрати — у кожного видавництва дуже різна політика. Але в середньому можемо додавати $500-1000. 

          Якщо все просумувати (не забуваємо ще додати податки і авторські роялті, які виплачують з реалізованих книжок), то якраз вийдемо на $10 000-$15 000».

          Ще одне відоме видання на умовах анонімності поділилося такими цифрами:

          «Стандартна книга накладом, наприклад, 2000 примірників, може коштувати від 350 000 до 500 000 грн. Ціна залежить від ціни прав на книжку, мови перекладу, обкладинки (оригінальна чи та, яка розробляється дизайнером. Це без витрат на маркетинг та просування (бо тут взагалі непередбачувано)».


          Яку частину роботи ви забираєте на себе, а що робить видавництво? Де закінчується участь Genesis і починається їхня зона відповідальності? 

          Видавництво бере на себе повний цикл роботи: переговори з правовласниками, купівля прав, виробничий процес, переклад, редактура, дизайн, друк, організація передпродажу і продажу, менеджмент, логістика. Genesis долучається на різних етапах, де наша експертиза може бути корисною. Це може бути супровід перекладу та редактури, допомога в локалізації книги, дизайн обкладинок, промо тощо. 

          Партнерство з видавництвом «Лабораторія» розпочалася випадково без конкурсу. Просто вони мали сформований флоу співпраці з бізнесами та швидко зреагували на наш запит. Нам імпонує працювати з партнерами із сильними процесами, тому з ними склалася найбільш тісна співпраця. 

          Водночас в Україні є чимало якісних видавництв, і ми відкриті до нових партнерств. Маємо спільні проєкти з Vivat, «Наш Формат», «КМ-Букс». 

          Чи розглядаєте для себе цей напрям як комерційно прибутковий, чи це long-term-репутаційна інвестиція?

          Ні, ми не розглядаємо комерціалізацію проєкту. Genesis Press — частина освітніх ініціатив, які залишатимуться некомерційними. 

          Хто і як формує портфель книжок? Чи є у вас власна редколегія / куратори? Які критерії вибору?

          Після запуску «Хто» ми відкрили форму на лендингу проєкту Genesis Press та у моєму Facebook — кожен міг залишити свою рекомендацію книжки, яка обовʼязково має вийти українською. Команда проаналізувала цей величезний список. Основний фільтр — прикладна, якісна бізнес-література, якої немає у перекладі або яку давно не перевидавали. Так сформувався беклог книжок, з яким ми працюємо далі. Активно працюємо з сімома книгами, що на різних етапах — пошук прав, підписання угод, переклад тощо.

          Як ви працюєте з правами: купуєте одразу багато назв чи від книжки до книжки?

          Усі переговори з правовласниками веде видавництво. Зі свого боку ми плануємо співпрацю з видавництвами упродовж наступних 8–12 місяців.

          Які середньостатистичні тиражі ваших книжок? 

          Бізнес-література в Україні зазвичай виходить невеликими накладами — у середньому це приблизно 2000 примірників. Якщо книжка заходить — роблять додрук. Так було, наприклад, із «Хто». Попри досить вузьку тематику, перший наклад розкупили менш ніж за пів року. Ми видали другий (2000 книжок) і третій (3000 книжок) наклад, а книжка досі тримається в топах продажів «Лабораторії».

          Який відсоток книжок ви розповсюджуєте через свої канали (ком’юніті, івенти, HR тощо)?

          Genesis не продає книжки. Частину накладу ми отримуємо для внутрішніх потреб: поповнення корпоративної бібліотеки, подарунки партнерам чи командам. Усі ці примірники не призначені для комерційного розповсюдження.

          Які інструменти промоції для книжок ви тестуєте як ІТ-компанія? Чи працюють тут ті ж принципи дистрибуції, що й у діджитал-продуктів?

          Команда разом із видавництвом комунікує про нові тиражі, готує пресрелізи, дописи у соцмережах, організовує спільні івенти — наприклад, зустрічі із СЕО компаній, для яких ця книжка стала важливою. Наша мета — зробити так, щоб правильна книжка дійшла до тих, кому вона справді потрібна.

          Чи бачите розвиток цього проєкту у форматі освітніх програм, публічних подій, подкастів? Чи є амбіції створити навколо книжок спільноту?

          Наша амбіція — розвивати підприємництво та продуктову експертизу в Україні. Підтримка українських видавництв і прикладної бізнес-літератури — один із кроків.

          Чи плануєте розширюватись у власне видавництво або запускати новий лейбл книжок «від Genesis»?

          Команда, що розвиває проєкт, має чимало ідей, як зробити цей напрям ще глибшим і кориснішим. Зараз готується аналітичне дослідження ринку бізнес-літератури в Україні, йде робота над новими форматами та колабораціями. Усі анонси — згодом.

          Більше про це

          01 БІЗНЕС

          Від $200 до солдаутів — як масштабувати театр без інвесторів. Як працює бізнес-модель «Дикого театру» — ексклюзив від засновниці Ярослави Кравченко

          Додати в закладки

          Будь-яку статтю можна зберегти в закладки на сайті, щоб прочитати її пізніше.

          Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

          Партнерські матеріали

          Коли бухгалтер іде, а звітність залишається. Які проблеми розв’язує аутсорс?
          01 БІЗНЕС
          Коли бухгалтер іде, а звітність залишається. Які проблеми розв’язує аутсорс?
          Новий старт після служби: як працює програма для ветеранів, які хочуть запустити власний tech-бізнес
          02 БІЗНЕС
          Новий старт після служби: як працює програма для ветеранів, які хочуть запустити власний tech-бізнес
          Slow planning — fast execution: CEO Universe Group Ярослав Морозов про те, чому погана підготовка може стати дорогою помилкою
          03 Як вони працюють
          Slow planning — fast execution: CEO Universe Group Ярослав Морозов про те, чому погана підготовка може стати дорогою помилкою
          Завантаження...