preview preview
Нова функція

Слухай статті з Respeecher

Нова функція дозволяє слухати статті в зручному форматі завдяки технології від Respeecher. Насолоджуйтесь контентом у будь-який час – у дорозі, під час тренувань або відпочинку.
preview
00:00 00:00
Наступні статті
    Завантажується
    Голос
    Вибір голосу
      player background
      Вибір голосу
        Наступні статті
          Завантажується
          00:00 00:00
          Досвід і думки

          Поставити дитину в центр освіти: інтерв’ю з фаундером Alterra School Святославом Вікторенком

          15 Липня 2025, 17:00
          5 хв читання
          Додати в закладки

          Будь-яку статтю можна зберегти в закладки на сайті, щоб прочитати її пізніше.

          Діана Зубар Втілюю найкреативніші ідеї
          Поставити дитину в центр освіти: інтерв’ю з фаундером Alterra School Святославом Вікторенком
          Партнерський матеріал Партнерський матеріал Матеріал на правах реклами
          Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
          Режим читання

          Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.

          «Я не знаю, ким хочу бути після 11 класу». Цю фразу часто чують батьки від своїх дітей. Адже школа не пояснила, як працює світ, і не допомогла розібратися у власних бажаннях та можливостях. Натомість давала академічні знання.

          Проте що, якби навчальний заклад підтримував дитину в пізнанні себе і вчив відповідальності, замість простої «начитки» програми?

          Alterra School — мережа приватних шкіл у 13 містах України, де працюють за принципами дитиноцентричності. Тут учні обирають теми для проєктів, рефлексують і навчаються не заради оцінок, а щоб зрозуміти, як влаштований світ і як знайти в ньому себе.

          Про те, як працює «дитиноважлива» школа та що вона може дати учням, розповідає засновник Святослав Вікторенко.

          Святослав Вікторенко

          Що означає «дитина в центрі»

          Ідея школи з іншим підходом виникла через бажання створити місце, яке розкриває потенціал учнів і готує їх до сучасного життя.

          «Діти виходять зі школи без необхідних компетенцій, розуміння себе й уміння якісно та самостійно навчатися. Вони не мають жодного розуміння, ким хочуть бути й що їх цікавить. Тих важливих навичок — комунікативних, інтелектуальних, креативних — вони не здобувають», — каже Святослав Вікторенко.

          В основі підходу Alterra — переконання, що освіта має не відриватися від реального життя. Тут поєднують гуманну педагогіку з інструментами стратегічного мислення. Школярів вчать планувати, ставити цілі, аналізувати ризики, як у проєктному менеджменті. Навчальний процес побудовано за принципами системного мислення: учні вчаться бачити взаємозв’язки, причинно-наслідкові зв’язки та працювати з контекстом.

          Мета — виховати не виконавця, а творця. Людину з активною громадянською позицією, яка вміє аргументувати, ухвалювати рішення й брати відповідальність.

          Кожен учень у школі має власну траєкторію розвитку, а роль вчителя виконує тьютор — ментор, який допомагає школяру побачити свої сильні сторони й спроєктувати шлях до самореалізації. 

          Головна відмінність Alterra від класичної школи — дитиноважливість. Це відмова від уніфікованого підходу. Тут не існує «середньостатистичної» дитини. Кожен учень — головний герой і окрема особистість, тож школа створює умови для розкриття саме його потенціалу.

          Як це реалізується на практиці

          Навчальний день тут триває з 8:30 до 19:00. Перша година для рефлексії, планування й налаштування. Далі — класична академічна частина та блок проєктної роботи. Учні можуть обирати теми, запускати власні ініціативи та бізнес-проєкти.

          Окрема частина програми дня — факультативи, які діти формують самі. На обговорення та голосування також виносяться і теми курсів, і музика на дзвоник. 

          Домашнє завдання завжди виконують у школі, щоб звільнити вечірній час родини. А завдяки невеликим класам (до 12 учнів) та тьюторській підтримці команда справді чує кожну дитину.

          Підхід до побудови системи освіти

          Усі внутрішні процеси школи також вибудовані системно. Команда школи — це проєктні менеджери, фасилітатори, стратеги. Вони працюють на спільний результат: якісну, гнучку, дитиноважливу освіту, що відповідає потребам сучасних школярів та очікуванням її батьків.

          Alterra складається з понад десяти відділів, що підтримують і вдосконалюють процес. Центральна команда розробляє власні програми — як-от курс із вивчення штучного інтелекту або soft skills, — досліджує світові освітні тренди й адаптує їх для українського контексту.

          Є окремі блоки, що відповідають за якість навчання, підготовку тьюторів, адаптацію персоналу. HR-команда працює не лише з пошуком кандидатів, а й із розвитком викладачів.

          У команду потрапляють лише ті, хто поділяє цінності школи, має щиру зацікавленість до роботи з дітьми, готовий постійно навчатися й розвиватися. Основні фільтри — цінності та професійні навички. 

          учні Alterra School

          «Ми шукаємо викладачів, які “горять” освітою і змінами та готові чути дитину», — зазначає Вікторенко.

          Управлінська модель школи перегукується з тим, як влаштоване навчання. Учням також пропонують мислити як менеджери: ставити цілі, планувати кроки, обирати ресурси, оцінювати ризики й доводити задумане до реалізації. 

          Перспективи й ефективність моделі

          З 2021 року мережа зросла з трьох шкіл до 17. І, як каже сам фаундер, секрету немає: «Ми просто будуємо школу, в якій хотіли б навчатися самі».

          Підхід, в якому навчання будується навколо дитини та її інтересів, незвичний для школи в класичному уявленні, де академічна успішність завжди була на першому місці. 

          «Дедалі більше українців хочуть круту освіту. Вони розуміють, що майбутнє дитини повністю залежить від цього. Люди прагнуть якісних знань і можливостей для своїх дітей, а також зміни майндсету. Адже школа для нас насамперед — це формування певного світогляду. Важливо, як дитина ставиться до складнощів і викликів, чи має вона психологічні компетенції для їхнього подолання», — підсумовує засновник Alterra.

          Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

          Партнерські матеріали

          Уявна межа: 5 історій українців, які її зламали 
          01 КРЕАТИВ
          Уявна межа: 5 історій українців, які її зламали 
          Від smart до sensible: як інфраструктурна емпатія стає новим комфортом
          02 БІЗНЕС
          Від smart до empathetic: як інфраструктурна емпатія стає новим комфортом
          03 БІЗНЕС
          Міжнародні P2P-перекази стали доступнішими: Alliance bank запустив нову функцію  
          Продуктивність поза офісом і домом: як нова локація змінює фокус у роботі?
          04 Досвід і думки
          Продуктивність поза офісом і домом: як нова локація змінює фокус у роботі?
          Завантаження...