Нова функція дозволяє слухати статті в зручному форматі завдяки технології від Respeecher. Насолоджуйтесь контентом у будь-який час – у дорозі, під час тренувань або відпочинку.
Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
Режим читання
Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
Завершити
Слухайте з будь-якого місця
Просто виділіть частину тексту, щоб почати прослуховування з відповідного абзацу. Спробуйте — це зручно!
Цього літа Земля обертається швидше, ніж зазвичай — 22 липня та 5 серпня доба триватиме на понад мілісекунду менше. Вчені пов’язують це зі змінами гравітації, положенням Місяця та навіть кліматичною кризою. Про це пише Fast Company.
Що сталося
У липні та серпні цього року Земля обертатиметься швидше, ніж зазвичай. За словами вчених, 22 липня та 5 серпня тривалість доби зменшиться приблизно на 1,3–1,51 мілісекунди. Це майже непомітно для людини, але має наукове значення і потенціал побити попередній рекорд, встановлений 5 липня 2024 року, коли день скоротився на 1,66 мілісекунди.
Зміни швидкості обертання Землі — результат складної взаємодії між гравітаційними силами, розподілом маси на планеті та сезонними явищами. Цього літа, наприклад, Місяць буде максимально віддалений від екватора, що знижує його гравітаційний вплив на земну вісь і прискорює обертання.
До того ж, як пояснює геофізик Річард Холм з Ліверпульського університету, у Північній півкулі більше суші. Влітку дерева покриваються листям, і маса переміщується вище над поверхнею — це створює ефект, схожий на ковзаняра, який притискає руки до тіла, щоб крутитися швидше.
Попри поточне прискорення, танення полярних льодовиків через зміну клімату загалом уповільнює обертання Землі. Вода, що розтікається океанами, збільшує момент інерції планети. Це — як ковзаняр, який розводить руки, — робить оберт повільнішим.
Що далі
Хоча мілісекундні зсуви не впливають на повсякденне життя, вони важливі для високоточного обладнання — зокрема для супутникових систем, телекомунікацій і глобального позиціювання. Учені продовжать спостерігати за динамікою обертання Землі, щоб оцінити довгострокові тенденції, пов’язані зі змінами клімату та внутрішніми процесами планети.