Суспільство

Дизайнеры оценивают: новый логотип «Укрзалізниця»

02 Жовтня 2018, 11:23
5 хв читання
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
Додати в закладки

Будь-яку статтю можна зберегти в закладки на сайті, щоб прочитати її пізніше.

dmitriy-koshelnik
Дмитро Кошельник Придумую теми, редагую тексти, пишу про компанії і підприємців, чіпляюся до фактів.
Режим читання збільшує текст, прибирає все зайве зі сторінки та дає можливість зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
Режим читання

Режим читання збільшує текст, прибирає все зайве зі сторінки та дає можливість зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.

«Укрзалізниця» впервые за 20 лет представила новый логотип и фирменный стиль. Он состоит из больших букв УЗ, а также своеобразного силуэта поезда. Новый логотип бесплатно сделало агентство Galagan. Мы попросили украинских дизайнеров и арт-директоров высказать свое мнение о ребрендинге.

Новый логотип «Укрзалізниця»


«Мы не меняем логотип, мы его обновляем. Наш логотип не соответствовал сегодняшнему дню, поэтому мы решили его обновить, но таким образом, чтобы оставить генетический код. Работа велась последние полгода. Мы не потратили на разработку лого ни одной гривны из бюджета УЗ. Логотип символизирует движение компании вперед», — заявил и.о. председателя правления компании Евгений Кравцов.

В своем прошлом агентстве Saatchi&Saatchi я тоже участвовал в тендере на ребрендинг УЗ. Тендер в итоге отменили, поскольку сменилось руководство. Наш вариант ребрендинга был очень похож на это предложение. Но смотрелись гораздо симпатичнее, конечно.
Конечно, можно было сделать лучше. Однако стоит иметь в виду, что в брифе было серьезное ограничение — композиция должна быть строго на основе букв У и З, и должна прослеживаться наследственность со старым логотипом. Решение с образом локомотива в логотипе не просто лежит на поверхности, оно прямо сверкает.
В целом – мне не нравится. Этот логотип сыроват, угловат и недоразвит в полноценную дизайн-систему, либо ее не внедрили. Но я прекрасно понимаю трудности работы с таким клиентом. Это все-таки большой шаг для УЗ. По сравнению с прошлым, абсолютно адским логотипом, этот – просто стратосфера.

Думаю, наше агентство за последние 2 недели как никто прочувствовало, как это: слушать мнение людей, которые судят дизайн вне контекста и задач. Поэтому просто оценивать визуальщину не очень хочется.

Лайкнул бы я это на behance? Нет. Означает ли это что дизайн выглядит отвратно? Ни в коем случае.

Естественно, когда такое визуально-устаревшее предприятие как «Укрзалізниця» меняет лого, все хотят видеть что-то крутое и современное. Но я не думаю, что УЗ это действительно нужно. Они монополисты, у них нет надобности выделяться и кричать о себе, их дизайн должен просто рабочим. Тут не нужно заниматься украшательством или кого-то удивлять, нужно лишь быть визуально нормальными и инженерно практичными. Все. Логотип отвечает этим критериям.
Но с этого же вытекает вопрос – есть ли что-то кроме лого? Ведь проблема визуальной части УЗ была не столь в логотипе, сколько в отсутствии максимально простой и понятной системы, которую и самый плохой дизайнер не испортит. Давайте подумаем: дружил бы действительно крутой дизайн со сломанными кондиционерами и неоткрывающимися окнами?

Зарано обговорювати цей проект, оскільки ми побачили лише логотип та знак. Ніхто й досі ще не бачив брендбук та втілення цього всього в життя.
Якщо я правильно зрозумів – візуальна система ще в розробці. Або нам просто не показали її повноцінно.
Тим не менш, цей логотип вже почали використовувати. Думаю, що розтягування та розмальовування знаку в прапор країни чи розривання абривіатури та знаку не були задумані дизайнером, оскільки будь-яке використане графічне рішення має пронизувати весь фірмовий стиль. Якщо зробили знак в колір прапора – то всюди мають бути кольори прапора. Якщо знак розтягнули в довжину вагону – то він має розтягуватися на будь-якому носії: на всю довжину олівця, блокноту, бланку або візитки. Так само й пробіл між знаком та абривіатурою.
Тому й критикувати цю роботу зарано. Вже багато людей в мережі встигло побачити «УВ» замість «УЗ» , а ще багато людей побачило частини тіла, праску тощо. Довго вдивляючись, в будь-якому іншому логотипі теж можна знайти щось, що не було задумано дизайнером. Тому варто завжди перед оприлюдненням опитувати людей, щоб отримати об’єктивну відповідь: чи дизайнеру вдалося показати потяг, що їде вперед. Такі тести – нормальна практика під час розробки логотипу.
На мою думку, правильно було б не відходити від старого логотипу, а просто виправити в ньому всі оптичні, стилістичні та композиційні партаки. Таким чином просто осучаснити його. Або навпаки: повністю забути про стару айдентику та створити щось кардинально нове. В цьому логотипі водночас і залишили старий стиль, і є спроби відірватися від минулого.

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
СТАРТАПИ
Універсальний помічник військових. Як створили українського робота UGV Sirko-S1
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
01 Квітня 2024, 09:00 4 хв читання
СТАРТАПИ
Бойові роботи для сухопутних військ. Як працює український стартап «Лють»
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
16 Листопада 2023, 09:00 5 хв читання
СТАРТАПИ Додати магії в менеджмент креативних команд. Як український Loopo будує конкурента Notion
Додати магії в менеджмент креативних команд. Як український Loopo будує конкурента Notion
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
10 Липня 2023, 09:00 6 хв читання
ТЕХНОЛОГІЇ Цифрова (не) доступність. Незрячі представники бізнесу, IT та медіа розповідають про свою роботу
Цифрова (не) доступність. Незрячі представники бізнесу, IT та медіа розповідають про свою роботу
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
28 Жовтня 2022, 17:00 9 хв читання
Завантаження...