preview preview
Нова функція

Слухай статті з Respeecher

Нова функція дозволяє слухати статті в зручному форматі завдяки технології від Respeecher. Насолоджуйтесь контентом у будь-який час – у дорозі, під час тренувань або відпочинку.
preview
00:00 00:00
Наступні статті
    Завантажується
    Голос
    Вибір голосу
      player background
      Вибір голосу
        Наступні статті
          Завантажується
          00:00 00:00
          FOMO OFF

          «Лише дурні вважають Ілона Маска некомпетентним» — колонка Noahpinion

          08 Липня 2025, 08:34
          12 хв читання
          Лідія Неплях Керую стрічкою, працюю з SEO-оптимізацією, вичитую тексти та верстаю.
          Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
          Режим читання

          Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.

          Ілона Маска легко вважати переоціненим генієм, якому просто щастило в потрібні моменти. Його інтернет-поведінка — ідеальне підживлення для критиків: надмірна впевненість, меми, хаотичні рішення. Але засновник журналу Noahpinion стверджує: плутати ексцентричність із некомпетентністю — хибний і дуже поширений рефлекс. Той, хто недооцінює таку людину, ризикує дорого за це заплатити. Статтю українською мовою підготувало Бюро перекладів для бізнесу MK:translations. Ми публікуємо адаптований та скорочений переклад.


          За біографом Волтером Айзексоном, Ілон Маск набрав 1 400 балів уже вдруге на SAT SAT (Scholastic Assessment Test) — це стандартизований тест, який використовується для вступу до коледжів і університетів у США. в кінці 80-х. Результати SAT тісно пов’язані з IQ, і за доступними даними це приблизно відповідає середньому IQ у 130–135 балів. Ілон має ступінь бакалавра з фізики та був прийнятий до докторської програми з матеріалознавства в 90-х — усе це вказує на інтелект, що помітно перевищує середній рівень.

          Але не зміст робить заяву Абрамсона абсурдною, а її мета: спроба знизити рівень занепокоєння країни щодо Ілона Маска та його ролі в американській політиці, назвавши його «дурнем». І така спроба є вкрай необачною.

          По-перше, IQ далеко не найкраще мірило компетентності в тому, у чому Ілон Маск найсильніший — у створенні та вдосконаленні організацій, пошуку талантів, управлінні великою кількістю людей, залученню коштів, формулюванні й донесенні бачення майбутнього тощо. Дослідження Койшніґґа та співавторів (2023) показує, що на високих рівнях добробуту IQ має тенденцію «плато».

          Ми використовуємо шведські реєстрові дані про когнітивні здібності та успіх на ринку праці 59 000 чоловіків, які проходили обов’язковий військовий призовний тест. Дивовижно, але ми бачимо — попри досить сильний зв’язок здібностей і доходу, понад 60 000 євро на рік, здібності перестають зростати й тримаються на рівні +1 стандартного відхилення. 1% з найвищими доходами навіть трохи гірше показує себе в когнітивних тестах, ніж ті, хто трохи нижче за ними в доходах.

          Колись американці цінували навички, які не оцінює жоден тест — реальне бізнес-чуття вважалося вищим за книжкові знання. Але коли індустрія знань набрала обертів, а високоосвічений професійний клас здобув владу та вплив, країна почала обожнювати чистий інтелект.

          Навіть ті американці, які вважають IQ расистським і беззмістовним поняттям, у соцмережах майже без вагань переходять до того, щоб назвати когось «ідіотом» або обговорювати їхній «низький IQ».

          І все ж, яким би не був його IQ, Ілон Маск беззаперечно досяг неймовірних результатів у створенні організацій. Ось уривок із мого допису про Маска минулого жовтня, де я описував підприємництво як свого роду «суперсилу»:

          Навіть коли американське виробництво (як і німецьке, японське тощо) втрачає позиції під натиском китайської конкуренції, а наші великі й давні компанії оступаються та занепадають, лише одному підприємцеві вдалося створити та масштабувати гігантські передові високотехнологічні виробничі компанії світового рівня у Сполучених Штатах Америки. І цим підприємцем є Ілон Маск.

          Розгляньмо SpaceX. Не маючи на озброєнні SpaceX, Америка відставала б від Китаю в освоєнні космосу. Проте із SpaceX на озброєнні Сполучені Штати суттєво випереджають Китай… І водночас SpaceX — це справжня виробнича потуга. Попри те, що майже всі елементи виробництва розміщено в США, компанія спромоглася перевершити масштабами виробництва весь Китай у своїй галузі… SpaceX уже вивів на низьку навколоземну орбіту стільки супутників зв’язку Starlink, що кількість його апаратів перевищила сумарну кількість усіх інших активних супутників і космічних апаратів.

          Інші бізнесмени теж спробували свої сили в освоєнні космосу. Джефф Безос, творець провідної у світі платформи електронної комерції та найпотужнішої хмарної інфраструктури, заснував Blue Origin, конкурента SpaceX, але та значно відстає.

          Однак SpaceX — це не випадковість і не виняток. Попри нещодавню помірну конкуренцію, Tesla й далі повністю домінує на американському ринку електромобілів. А коли Маск нещодавно зібрав кластер графічних процесорів для навчання своєї нової моделі ШІ, він зробив це значно швидше, ніж вважав можливим сам Дженсен Хуанг, гендиректор NVIDIA.

          Як промисловець Маск не має собі рівних в історії США — жоден американський магнат, включно з найближчим суперником Генрі Фордом, не досяг успіху в аерокосмічній індустрії.

          Сет Абрамсон не зміг би створити ні SpaceX, ні Tesla, ні будь-що з тих проєктів, які втілив Маск, незалежно від того, скільки б грошей йому дали. Я теж би не зміг, шановний читачу, і ви також. Не зумів би, думаю, навіть Терренс Тао чи будь-який інший супергеній-математик з найвищим IQ у світі1. Будь-хто з нас міг би присвятити цьому все життя й спалити трильйон доларів — і навряд чи зумів би збудувати бодай щось, що хоч віддалено нагадувало б високотехнологічні індустріальні велетні Маска.

          Чому нам не вдалося б? Навіть без жодних інституційних обмежень ми не змогли б знайти найталановитіших менеджерів та інженерів. Навіть знайшовши їх, ми не змогли б переконати їх працювати на нас — а навіть якби вони й погодилися, навряд чи ми змогли б надихнути їх на неймовірну самовіддачу день у день. Ми також регулярно зазнавали б невдач у питанні підвищення найкращих співробітників і делегування їм більшої відповідальності, а слабких — жорстко звільняли б.

          Ми б не впоралися із залученням десятків мільярдів доларів під вигідні відсотки для інвестування в наші компанії. Нам би не вдалося погодити державні замовлення та розкрутити продукти для споживачів. І це ще далеко не все.

          Напевно, є й багато інших, менш очевидних речей, які Маск робить успішно, де ми б не впоралися…

          Ключовим чинником успіху Маска, за словами Марка Андрессена, є безперервна орієнтація на швидке розв’язання проблем, часто шляхом прямої роботи з інженерами чи розробниками, які зайшли в глухий кут. Легендарний венчурний капіталіст поділився своїми спостереженнями після тісної співпраці з Маском над проєктами X, xAI та SpaceX. На відміну від багатьох керівників, Маск прагне розуміти кожен аспект своїх бізнесів, зазначив співзасновник і генеральний партнер Andreessen Horowitz. Він «у вирі подій, безпосередньо спілкується з виконавцями», і діє як «провідний фахівець із розв’язання проблем» в організації.

          Уже понад десять років я спостерігаю, як Ілон вміло створює здавалося б неможливі компанії та приводить їх до небачених висот. І щоразу в соцмережах знаходилися критики, що називали його «ідіотом», «шахраєм» чи «пройдисвітом» і передбачали неминучий крах його компаній. Хоча Маск не встигав виконувати всі свої обіцянки вчасно, знову й знову він доводив скептикам, що ті помилялися.

          Ілон досяг цього попри те, що весь механізм американського процедурного апарату та політика проти розвитку стояли на заваді його планам. Будувати заводи в США надзвичайно складно через високі витрати на землю, процедурні бар’єри (зокрема NEPA — Закон «Про державну екологічну політику»), регулювання, дорогі трудові ресурси тощо. І все ж станом на 2023 рік Tesla виробляла більше автомобілів у Сполучених Штатах, ніж у Китаї.

          Каліфорнія вважається одним із найважчих для будівництва штатів, але SpaceX все ж виготовляє тут більшість ракет — їхня якість значно перевершує китайські аналоги — і практично самостійно реанімувала аерокосмічну індустрію регіону Лос-Анджелеса. Коли Маск вирішив відкрити центр обробки даних для своєї нової компанії xAI — процес, який зазвичай займає кілька років, — він зробив це за 19 днів.2


          На відміну від припущень Нейта Сільвера, усі ці досягнення майже не пов’язані з IQ Маска.

          Частина прогресивної спільноти досі насміхається з розумових здібностей Маска, спираючись на традиційне класове протистояння між біднішим інтелектуальним класом та багатими індустріальними магнатами. Проте, на мою думку, значно більшою мірою це просто те, що в молодіжному сленгу називають «копінгом» — способом заспокоїти себе.

          Наразі Маск застосовує свої ключові навички — мотивувати команду, обходити формальності та швидко усувати перешкоди — для оновлення американської держслужби за підтримки DOGE (Департамент ефективності уряду США).Уявляючи, що в Маска нібито немає жодного таланту, мовляв, йому просто щастить, або що він — просто шахрай, або що його успіхи — це виключно заслуга державної підтримки, критики намагаються втішити себе вірою в неминучу невдачу його проєктів.

          Інший спосіб заперечення успіху Маска — наполягати, що історію творять не «видатні особистості», а повільні й невідворотні процеси.

          Звісно, історія надзвичайно складна й відбувається лише раз, тому історики не можуть точно встановити, наскільки її рухають «видатні особистості», а наскільки — повільні й невідворотні процеси.3 Але, під натиском вони визнають таке.

          Згадайте Чингісхана. Зрозуміло, що не лише його рішення змінили хід подій — багато інших степових воїнів пробували завоювати світ і просто програли. Чингісхан міг опинитися у потрібному місці в потрібний час, але саме його організаційні й мотиваційні здібності дали йому змогу підкорити більше територій, ніж будь-хто інший в історії.4

          Порівняння, звісно, не втратило для самого Ілона Маска своєї актуальності.

          Перш ніж зневажливо посміхнутися над тим, що Ілон неправильно написав «Хан», згадайте: сам Чингісхан не вмів писати й читати, тому не зміг би правильно написати власне ім’я — це ще одне яскраве нагадування, що книжкові знання й організаційний хист — дві зовсім різні речі.

          Прихильники прогресивних поглядів, які заспокоюють себе думкою, що Ілон ніколи не зможе завоювати їхню країну, бо не має найвищого IQ у світі, так само необачні, як учений XIII століття, котрий вважав, що його країну ніколи не підкорить неписьменний вершник на коні.

          Але окрім усіх цих механізмів самозаспокоєння та класових упереджень, мені здається, що існує ще одна причина, через яку деякі прихильники прогресивних поглядів називають Ілона дурнем. За останні 15 років масові соціальні мережі замінили зовнішню реальність у житті багатьох людей, тож події в Twitter/X здаються важливішими за те, що відбувається на вулицях. У цьому віртуальному світі постійних засуджень та образ найдієвіший спосіб атакувати й перемогти когось — багато разів назвати його «дурнем» і заохотити інших робити так само.

          Ідея така: якщо велика кількість людей одночасно назве когось «дурнем», вважається, що він програв, а ви виграли. Ось чому в Twitter/X усі постійно називають когось «ідіотом», «дурнем» або іншим подібним словом.

          Проте в реальному світі за межами X на вашому телефоні називати когось «дурнем» не означає його перемогти — так само як Рейчел Меддоу не зможе «знищити» Трампа своїми різкими словами на MSNBC. Можливо, ви відчуваєте себе переможцем у своєму невеликому онлайн-фентезі, стверджуючи, що в Ілона IQ всього 110, але поза мережею він і далі руйнує ваші національні інституції з шаленою швидкістю.

          Ті, хто вірить, що приниження Ілона зламає його плани чи змусить відступити, — просто нерозумні у своїй реакції на виклик, а не через низький інтелект. Ілон Маск — у багатьох важливих аспектах найспроможніша людина в Америці, і ми ризикуємо, заперечуючи цей факт.


          Авторські примітки:

          • 1. Єдиним можливим винятком може бути покійний Джим Саймонс. Але, мабуть, навіть він не дотягує.
          • 2. Нам також варто запитати себе, чому країна побудувала систему, в якій лише одна особа здатна робити все це, замість того щоб численні трохи менш здібні підприємці могли усі разом робити щось подібне. Але це тема для іншого допису.
          • 3. Історики, як і представники багатьох гуманітарних дисциплін, часто плутають панівну в їхньому середовищі думку з об’єктивною реальністю.
          • 4. Рекомендую книгу Френка МакЛінна «Чингісхан: його завоювання, його імперія, його спадщина» як гарний початок дослідження цієї теми, а також варто послухати подкаст Дена Карліна про монголів.

          Більше про це

          01 FOMO OFF

          Життя із ШІ за законами Азімова. Як американський письменник-фантаст передбачив наше життя з ШІ

          Додати в закладки

          Будь-яку статтю можна зберегти в закладки на сайті, щоб прочитати її пізніше.

          Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

          Партнерські матеріали

          01 БІЗНЕС
          Роль міжнародної компанії під час війни: що змінилося в підходах до внутрішніх комунікацій та цінностей AB Games
          02 БІЗНЕС
          Міжнародні P2P-перекази стали доступнішими: Alliance bank запустив нову функцію  
          03 БІЗНЕС
          Що визначає майбутнє українського ІТ: інсайти від SharksCode після конференції Tech360: Policy, Talents & Growth
          Сервіс, що працює 25 років: як SOVA будує лояльність клієнтів
          04 БІЗНЕС
          Сервіс, що працює 25 років: як SOVA будує лояльність клієнтів
          Завантаження...