НОВИНИ

НАТО придбало бойову ШІ-платформу компанії Palantir: така система вже є в Україні

15 Квітня 2025, 15:12
3 хв читання
Оприщенко Анастасія Редакторка стрічки новин та коміксистка
Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
Режим читання

Режим читання збільшує текст, прибирає всю зайву інформацію зі сторінки і дозволяє зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.

Financial Times пише, що НАТО придбало бойову ШІ-платформу MSS у компанії Palantir, яка вже доступна в Україні. Розповідаємо, що відомо про цю систему.

Що сталося

Північноатлантичний альянс уклав угоду з американською компанією Palantir на придбання військової системи штучного інтелекту під назвою Maven Smart System (MSS Nato). Ця система використовує генеративний ШІ, машинне навчання та великі мовні моделі для надання командувачам безпечних можливостей для спільної роботи. НАТО планує не відставати від розвитку військового потенціалу ШІ у конкурентів, зокрема Китаю, і хоче застосовувати систему для підтримки поточних операцій Альянсу.

Підписання контракту зайняло лише шість місяців і він став «одним із найшвидших в історії НАТО». Очікується, що система буде введена в експлуатацію протягом наступних 30 днів. Вартість угоди не розголошуюється, але, ймовірно, це буде один з найбільш значних оборонних контрактів Palantir цього року.

Palantir надає НАТО адаптовану версію Maven, що забезпечує платформу, в яку можуть бути інтегровані інші програмні застосунки й джерела даних. Maven Smart System (MSS) — це частина Project Maven у 2017 році зі співпраці з Google, є військовою технологічною ініціативою, спрямованою на підвищення ефективності виявлення та ураження цілей.

Ранні етапи проєкту використовували комерційні супутникові знімки та алгоритми штучного інтелекту, але після протестів співробітників Google щодо військового застосування ШІ компанія припинила використання знімків у 2018 році. Попри це, розвиток системи продовжився, значно скоротивши час обробки даних.

Прискорений прогрес MSS став можливим завдяки застосуванню підходу DevSecOps, який сприяє тісній взаємодії між військовими фахівцями, розробниками, постачальниками ШІ та тестувальниками. Цей ітеративний процес враховує відгуки з польових випробувань у реальному часі. Загалом MSS розроблена для:

  • Об’єднання інформації з різноманітних джерел, навіть тих, що не були передбачені її початковою архітектурою (супутникові та інші зображення).
  • А також надає можливість гнучкого налаштування рівнів доступу до даних відповідно до військових звань та ролей, що підвищує її адаптивність та оперативну сумісність.

Чому це важливо

Американські військові вже використовують власну версію цієї технології, завдяки п’ятирічному контракту з Palantir на суму $99,8 млн, який був укладений восени минулого року. Подібна система також використовується в Україні.

З 2009 року Palantir отримав в США держконтрактів на суму $2,7 млрд, зокрема понад $1,3 млрд від Пентагону. За останні 12 місяців акції компанії зросли більш ніж на 300%, оскільки інвестори очікують, що компанія отримає вигоду від оборонних витрат адміністрації Трампа, а також від комерційних клієнтів, які використовують її системи штучного інтелекту.

Восени торік у Міноборони повідомили про створення правової бази, щоб легалізувати використання софту в армії, зокрема розробленого Palantir.

Більше про це

01 НОВИНИ

Ця нова система програмного забезпечення від Maxar дозволяє керувати дроном без GPS

Додати в закладки

Будь-яку статтю можна зберегти в закладки на сайті, щоб прочитати її пізніше.

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

Партнерські матеріали

Управління IT-бізнесом. Як об’єднати всі процеси в єдину систему
01 БІЗНЕС
Управління IT-бізнесом. Як об’єднати всі процеси в єдину систему
Mind готує WinTech Summit 2025: про що говоритимуть бізнес і tech-індустрія
02 БІЗНЕС
Mind готує WinTech Summit 2025: про що говоритимуть бізнес і tech-індустрія
Як соцмережі та ритм життя Gen Z змінюють харчові звички
03 БІЗНЕС
Як соцмережі та ритм життя Gen Z змінюють харчові звички
04 СПЕЦПРОЄКТИ
Big Data та штучний інтелект: як FAVBET Tech розвиває технологічну індустрію
Завантаження...