Як будувати ком'юніті навколо компанії
у 2021 році
Спецпроєкт з
Ще буквально кілька років тому в медійній тусовці ходив жарт: «Шлях до серця журналіста лежить через шлунок». А тому ледь не всі компанії на зустрічах і пресконференціях мали «місію» нагодувати своїх гостей із дорогого кейтерингу й обов'язково вручити «пам'ятний подарунок» на кшталт шампанського в подарунковому пакованні. Те ж саме стосувалося зустрічей із партнерами.


Нині компанії змінюють підходи до створення власного ком'юніті: те, що було нормою ще кілька років тому, зараз вважається моветоном. Разом з Uklon
розбираємо на конкретних прикладах, як сучасні компанії оточують себе людьми, що несуть цінності бренда за його межі.
Інтенсивно працювати над своїм ком'юніті в Uklon почали наприкінці 2020 року. Основним напрямом і метою цієї роботи в компанії називають підвищення лояльності до бренда. Цим займаються HR- і PR-відділи, а також фаундери.
Для Uklon ком'юніті — це майданчик, де люди, що мають емоційний зв'язок із брендом, можуть спілкуватися один із одним, а також безпосередньо з Uklon. Ці люди — це лояльні клієнти, амбасадори бренду та команда, яка створює продукт.

Головне завдання ком'юніті — об'єднати клієнтів навколо продукту. Воно дає натхнення та нові ідеї, фідбек, а члени спільноти першими тестують нові фічі. Завдяки ком'юніті Uklon створює клієнтоорієнтований продукт.

Uklon організовує та бере участь у спецпроєктах та заходах, які будуть цікаві цільовій аудиторії та відповідають цінностям бренду. Серед проєктів:

благодійні
допомога армії через фонд «Повернись живим» та медикам в боротьбі з пандемією;
соціальні
участь в екологічних проєктах Rebord та «Україна без сміття»;
спортивні
Uklon Night Run;
освітні та культурні
CodeClub, Lviv IT Arena, Projector, «Книжковий Арсенал».
Співзасновниця та vice СЕО Uklon Вікторія Дубровська поділилася принципами, за якими бренд розбудовує ком'юніті:

«Ми за відкриту та відверту комунікацію».
«Ми завжди на позитиві та любимо пожартувати, але ніколи не жартуємо, якщо це недоречно»
«Ми проявляємо емпатію та максимальну підтримку, але уникаємо обговорення політичних і релігійних тем»
«Ми докладаємо максимум зусиль, щоби розібратися в складній ситуації та надати вичерпну відповідь, але не боїмося визнавати свої помилки».
Code Club Україна— це частина Міжнародного проєкту Code Club World. Його мета — зробити IT-освіту доступною для кожної дитини й об'єднати представників галузі у дружне ком'юніті, здатне змінювати світ на краще.

Цього року Uklon стали партнерами Code Club у Києві та Київській області. В рамках проєкту волонтери на безкоштовних курсах вчать дітей навичок програмування.

«Протягом літнього курсу ми набрали 13 груп із загальною кількістю 110 студентів. Від нашої компанії виступили двоє менторів-волонтерів, які вели дві групи — курс із математики та курс із HTML/CSS. На осінь ми плануємо участь уже п'яти менторів-волонтерів»

Вікторія Дубровська
Для учнів, кажуть в Uklon, вдале проходження курсу означає гарні шанси в майбутньому потрапити до компанії як мінімум на стажування або навіть отримати роботу. Навчання відбувається на реальних бізнес-кейсах та практичних завданнях. Це також можливість прокачати софт-скіли та познайомитися з однодумцями.
«Для нас як компанії та наших менторів Code Club — це можливість зробити внесок у зростання IT-спеціалістів та підвищення якості IT-освіти. Також ми хочемо на власному прикладі показати, що українські компанії мають круті продукти і круту команду, які здатні змінювати світ на краще»

Вікторія Дубровська
Uklon переважно сприймають як сервіс таксі, тоді як у самій компанії намагаються якомога більше розказувати про себе як про IT-компанію. Більшість цифрових продуктів, якими користуються працівники всередині Uklon, розроблені ними самими.

Цього року Uklon буде генеральним партнером Lviv IT Arena. Це наймасштабніший в Україні та Східній Європі івент в напрямку IT і перший у цьому напрямі, який спонсоруватиме Uklon.

«Ми як відома технологічна IT-компанія не можемо обійти такий івент стороною. Наша ціль — розширити свій нетворк, поділитися досвідом та самим дізнатися багато нового, розширити горизонти та надихнутися на нові звершення, а також просто добре провести час в колі однодумців»

Вікторія Дубровська
Участь у подібних заходах допомагає Uklon розвивати IT-напрямок в компанії та залучати нових співробітників. IT-шники не дуже полюбляють компанії, в яких незрозуміло, що відбувається. До того ж, матеріальна складова не є єдиним чинником, який розглядає потенційний претендент при виборі місця роботи. Тому на подібних івентах Uklon розповідає про технології і корпоративну культуру в компанії.
Стереотипи про те, що дівчатам складніше даються технічні спеціальності, також, як не дивно, створюють навколо себе ком'юніті. Його формують ті, хто намагаються ці стереотипи здолати. Одне з таких ком'юніті — Wtech, що об'єднує жінок-лідерок у технологічному бізнесі та стимулює дівчат опановувати технічні спеціальності.

Uklon рухається в сторону гендерного балансу — в компанії 44% дівчат і 56% хлопців. Вікторія зазначає, що при відборі для них важливі тільки професійні якості, спосіб мислення, підхід та креатив.

«Тривалий час галузь IT вважалася традиційно чоловічою спеціалізацією. Але з кожним роком ситуація змінюється, і частка жінок зростає. Коли ми вперше прийшли на зустріч з Code Club, то були вражені кількістю дівчат 6–16 років, котрі хочуть працювати в IT.

Ми вважаємо, що жінки потребують додаткової підтримки, натхнення, а також спілкування з фахівчинями, котрі вже досягли певних успіхів. Ми часто розповідаємо про успіхи наших співробітниць, тим самим надихаючи інших дівчат та показуючи, що все це можливо. Code Club та Wtech нам у цьому допомагають, ставши нашим рупором», — розповіли в Uklon.

Для учасниць ком'юніті регулярно проводять тематичні івенти, що допомагають їм розвиватися в професії. Зокрема, учасниці Wtech отримують:

доступ на найкращі партнерські IT-івенти;
можливість пітчити свій проєкт або себе на мітапах;
спілкування з менторами й амбасадорами ком'юніті;
пошук партнерів та інвесторів для власних проєктів.
Цього року Uklon підтримав два культурні проєкти — «NEOсвітній Арсенал» і «Книжковий арсенал». Здавалося б, вони не лягають у концепцію бренда. Але в компанії так не вважають.
«„Книжковий арсенал" — це про Україну й українську культуру. Ми — про інновації та застосунки. Тому для нас було важливо через „Книжковий арсенал" донести можливість поєднувати сучасні тренди й канали комунікації із класичними й важливими для української культури й історії»

Вікторія Дубровська
Участю в проєкті Uklon хоче привернути увагу до культурних та освітніх ініціатив, навчити цінувати та любити свою культуру, історію, країну. Крім цього, всередині компанії запустили серію лекцій для книголюбів, щоб показати зміни на власному прикладі.
Кіберспортивний медіахолдинг WePlay Esports, що проводить кіберспортивні змагання з різних дисциплін по всьому світу, вибудовує свою спільноту саме завдяки турнірам. Складається вона з тих, хто любить комп'ютерні ігри. Генеральний продюсер і Chief Visionary Officer WePlay Esports Максим Білоногов називає турніри та їх трансляції основним методом комунікації.

Один із таких турнірів, WePlay AniMajor (міжнародний турнір рівня Major з Dota 2), відбувся з 2 до 13 червня на кіберспортивній арені в Києві. Призовий фонд склав $ 500 000 — за нього боролися 18 найкращих команд з усього світу.

Максим Білоногов розповів, як організовуються турніри:

«Ми маємо доступ до глобального календаря. Бачимо, коли відбуваються офіційні чи неофіційні івенти. За можливості отримуємо право на проведення офіційного турніру. Або, коли бачимо, що є віконце, то запрошуємо команди та презентуємо їм концепти, впроваджуємо призовий фонд і пропонуємо командам зіграти в це віконце в нашому турнірі».

WePlay Esports — великою мірою щасливчики в контексті побудови ком'юніті, оскільки мають можливість напряму комунікувати з тими, хто споживає їхній продукт.

Серед основних принципів WePlay Esports — якість і вихованість.

«Ми робимо дуже багато турнірів. Кожен турнір WePlay Esports має свою історію та тематику, у відповідності з якими ми створюємо кіберспортивне шоу з елементами доповненої реальності, декораціями і спецефектами.

Ми стараємося виховати любов до якісного контенту, гарний смак та зростити аудиторію, яка потім буде вимагати від нас більшого. Ми ніколи не використовуємо зі своєю спільнотою гумор „нижче пояса“, не використовуємо речі, які не відповідають моральним та етичним цінностям. Ми застосовуємо комунікацію, яка показує, хто ми є. Наразі бути вихованим, чемним і мати гарний смак — це досить рідко й досить дорого», — зазначив Максим.

Так, усе правильно, кіберспортивний медіахолдинг розробив власний освітній курс з режисури анімаційного фільму спільно з Київським національним університетом театру, кіно й телебачення імені І. К. Карпенка-Карого. Навчатимуть спеціалістів комп'ютерної графіки широкого напряму.

Команда WePlay Esports зробила це з двох причин. Перша: на ринку мало висококваліфікованих вузьких спеціалістів у сфері комп'ютерної графіки. Справжні таланти, як правило, вже виїхали за кордон або ж живуть в Україні, але працюють на європейські чи американські компанії.

«Тому ми вирішили піти довшим шляхом і „виростити“ собі колег, які будуть упродовж 4 років ознайомлюватися з найсучаснішими програмами, технологіями. Після завершення курсу вони зможуть створити власну студію анімації чи комп'ютерної графіки або ж працювати в кіберспорті. Найкращих ми візьмемо на роботу у WePlay Esports», — розповів Максим Білоногов.

Друга причина: унікальність експертизи, якою можуть поділитися хлопці та дівчата з WePlay Esports. Складають і розробляють навчальну програму люди, які просто зараз працюють у сфері.

«Зазвичай молоді люди не хочуть бути вчителями, бо вони роблять кар'єру, заробляють гроші. Проте ми пропонуємо інші можливості. Ми зараз вриваємося на ринок, задаємо тренди, робимо нереальні речі, нас уже запрошують на світові виставки. Студентам буде корисно отримати знання від фахівців, а їм, в свою чергу — поділитися знаннями та досвідом. До речі, навчання проходитиме на четвертому поверсі в нашому офісі. А піднявшись на п'ятий, вони зможуть побачити на практиці, як реалізувати той чи той задум і запитати поради, якщо необхідно. Впевнений, такий формат роботи надихатиме і тих, хто навчається, і тих, хто викладає», — говорить Максим Білоногов.

Шестеро викладачів WePlayEsports навчатимуть основних напрямів режисури
анімації, серед яких 3D-графіка, акторська майстерність, основи монтажу, медійні технології. Студенти вивчатимуть операторську базу: які бувають камери, лінзи, як кадрувати, виставляти світло.

Навчання триватиме чотири роки. За перші два роки викладачі з WePlay Esports планують «закласти фундамент». На третьому і четвертому  — працюватимуть окремо з кожним студентом за його напрямом: створення анімації, створення персонажів, режисура, менеджмент.

Вчитимуть студентів на реальних проєктах WePlay Esports. Так студенти виконуватимуть ті ж самі завдання, що їхні викладачі виконували раніше.

За словами Максима Білоногова, реалізувати курс самостійно без ВНЗ було б складно.

«Батьки студентів часто не можуть зрозуміти до кінця, що це за професія, чи дійсно за неї будуть платити гроші. У людей така психологія: обов'язково треба закінчити університет, здобути диплом бакалавра й потім іти працювати. Тому ми домовилися про колаборацію з університетом імені Карпенка-Карого. Діти зможуть опановувати професію майбутнього, яка їм справді подобається. А батьки будуть упевнені, що це дійсно серйозний заклад вищої освіти, диплом якого визнають усюди», — зазначив генеральний продюсер і chief visionary officer WePlay Esports.

Продуктова компанія Ajax Systems виробляє системи безпеки. Основою своєї стратегії з побудови ком'юніті обрали «підняття інженерної сили України через підтримку молодих талантів».

«Сьогодні в усьому світі й Україні зокрема не вистачає ІТ-спеціалістів. Ми розуміємо, що підготовка майбутніх кадрів має починатися ще на етапі навчання, тому і сфокусувалися на підтримці молодих інженерних талантів.

Допомагаємо їм здобувати якісні знання і навички, ділимося досвідом, формуємо в них близькі нам цінності — бажання створювати нове та працювати на результат. Ми впевнені, що саме такі спеціалісти є драйверами розвитку hardware-компаній в Україні", — кажуть у компанії.
Третина R&D команди Ajax Systems — випускники Київського політехнічного інституту. Цього року компанія стала куратором навчальних програм Національного технічного університету «КПІ імені Ігоря Сікорського». Вже запустили сертифікаційну програму від Ajax Systems для молодих інженерів.

З нового навчального року бакалаври й магістри можуть обрати курс від Ajax Systems та отримати можливість потрапити в компанію на роботу.

«Це повноцінний навчальний курс, де студенти максимально глибоко зануряться в тему ІоТ, розберуть реальні кейси й отримають досвід створення подібних рішень. У межах курсу наші R&D-спеціалісти разом із методистами університету нададуть студентам практичні знання, що мають попит у реальному бізнесі і компаніях», — говорить CMO Ajax Systems Валентин Гриценко.

Для практичних занять компанія обладнала у КПІ лабораторію та планує стати резидентом науково-інноваційної платформи КПІ «Технохаб».

«Такий комплексний підхід до підтримання студентів дає нам можливість не тільки розвивати ком'юніті, а й підіймати привабливість інженерних професій», — вважає Валентин Гриценко.

Ліцей № 145 є одним із найсильніших фізико-математичних навчальних закладів країни. Учні ліцею є багаторазовими призерами українських і міжнародних олімпіад із фізики та математики, а його випускники часто стають інженерами найбільших українських IT-компаній.

Аби підтримати таланти, Ajax Systems устаткували лабораторії ліцею обладнанням для лабораторних робіт із фізики та надали інтерактивну панель із сучасним програмним забезпеченням. А для підтримки всебічного розвитку школярів — також реконструювали спортивний майданчик на території ліцею.

Автор: Артур Пріхно
Редакторки: Марія Ксендзик, Дар'я Трапезнікова
Дизайнерка: Аня Янушевич
Менеджерка проєкту: Анна Соха
© vctr.media 2021. У разі використання матеріалів із сайта робіть у першому абзаці активне посилання зі згадуванням сайта.