x

Всупереч викликам воєнного часу, українські сільськогосподарські угіддя зберігають високу інвестиційну привабливість. Ціна української землі значно нижча, ніж у європейських сусідів, а тенденції зростання вартості та збільшення кількості угод лише підігрівають інтерес. Оскільки ринок землі молодий, то у потенційних інвесторів виникає багато питань щодо вкладення коштів, рентабельності та майбутніх перспектив.

Чому вигідніше інвестувати в землю, ніж зберігати гроші під матрацом, а також перспективи сільського господарства поспілкувалися з CEO компанії Zeminvest Олександром Кравченком. 

Можливості переважають над ризиками 

З 1 липня 2021 року ринок землі в України отримав нові перспективи для розвитку, адже було знято мораторій з продажу земельних ділянок. Спочатку купувати сільськогосподарські ділянки могли лише фізичні особи —громадяни України. Проте з початку 2024 року коло потенційних покупців розширилося — доступ до укладання угод отримали юридичні особи. 

В умовах воєнного стану потенційні інвестори частіше вирішують притримати вільні кошти до кращих часів. Однак у Zeminvest впевнені, що час грає на користь ринку землі:

“Люди, які інвестували у нашу землю, навіть під час окупації отримували орендну плату. За договором компанія Zeminvest гарантує щорічні виплати доходу від інвестицій та капіталізацію на кожній земельній ділянці. Тобто наш інвестор отримує 5-8% від інвестиції та 8% щорічної капіталізації. Завдяки цьому ми завжди виконуємо свої обов’язки, забезпечуючи нашим клієнтам збереження пасивного доходу, навіть у складних умовах.”

Олександр наголошує, що жоден інший актив не має такої стабільної капіталізації як земля.

Як вигідно інвестувати у землю: поради від Zeminvest

На землі можна заробити двома способами: перший — це капіталізація (зростання вартості активів), а другий отримання пасивного доходу у вигляді орендної плати. Тримаючи сільськогосподарські угіддя у власності, реально отримати від 5 до 8% гривень річних. Це можна порівняти з депозитом у банку, однак, на відміну від депозиту, земля дорожчає з кожним тижнем та не боїться знецінення внаслідок інфляції. І вона точно не зникне з ринку, як це може трапитися з криптовалютою.

У Zeminvest також підкреслюють швидкість отримання пасивного доходу:

“Коли ти купуєш землю, вона починає приносити дохід одразу, як тільки ти став її власником. У нерухомості потрібно чекати півтора-два роки, поки збудується об’єкт, а також закладати час на проведення ремонту. У землі цей процес набагато швидший і стабільніший, а в умовах воєнного часу придбання житлової нерухомості отримало й новий ризик — руйнування внаслідок ракетних обстрілів”.

Земля є низькоризиковою інвестицією, що разом з гарантіями та збереженням конфіденційності дозволяє не просто убезпечити заощадження від інфляції, а й примножити свої кошти у довготривалій перспективі. “Це більше не про заробіток грошей, а про фінансову незалежність для ваших дітей, — наголошує експерт, пояснюючи, що за 20 років ринок землі вийде на пік свого розвитку, — інвестиція в землю є альтернативою для відкриття депозитного чи пенсійного рахунку“. 

Тенденції розвитку ринку землі

З початком повномасштабного вторгнення активні продажі землі припинилися, однак за кілька місяців ринок відновився та досі демонструє зростання обсягів. “Навіть під час першого року повномасштабного вторгнення ми спостерігали здорожчання землі на 25-30%, залежно від регіону. Наразі щороку земля зростає у вартості на 10-12%, а після закінчення бойових дій очікується, що вартість землі подвоїться за 2-4 роки.” — розповідає Олександр

Український ринок землі не вперше демонструє свою стійкість, адже на відміну від західних країн, в Україні він запрацював під час пандемії COVID-19. А зростання вартості землі під час воєнного стану свідчить лише про надійність цього інвестиційного активу. 

Як вигідно інвестувати у землю: поради від Zeminvest

“У Польщі за 10 років вартість землі зросла з 1300 доларів до 6300 євро, що становить капіталізацію у 4,8 раза, — продовжує Олександр, — я не знаю, яка квартира може здорожчати так, як земля, в 5 разів за 10 років. Зараз у нас ринок житлової нерухомості, де можна заробити лише від 30 до 55% за 2-3 роки, якщо вкладатися на фундаменті.”

Попри ризики, пов’язані з війною, інвестиції в землю зберігають привабливість. Наприклад, багата на родючі угіддя Полтавська область до 2024 року була одним з лідерів на купівлю землі. Зараз спостерігається зростання інтересу до більш віддалених регіонів, як-от Черкаська область. “Багато клієнтів продовжують докуповувати землю, особливо після скасування обмежень у 100 гектарів на одну особу”, — розповідає СЕО Zeminvest.

Як вигідно інвестувати у землю: поради від Zeminvest

Перший крок до інвестицій у землю

“Мінімальний поріг входу для інвестування у землю складає всього 4000 доларів, — стверджує Олександр, — якщо людина заробляє від 1500 доларів на місяць, вона може відкладати 200 доларів щомісяця і придбати земельну ділянку. До Zeminvest можуть звертатися люди без досвіду в інвестуванні, адже ми надаємо комплексні консультації як з вибору ділянки, так і всіх необхідних процедур. А якщо купується земля без оренди, ми знаходимо орендаря, який займається обробкою. Це дозволяє навіть новачкам отримати стабільний дохід та вигоду від інвестування в українську землю.”

Співпрацюючи з Zeminvest інвестор впевнений у “юридичній чистоті” ділянки, адже компанія перевіряє всі документи на права власності та фінансову звітність орендаря для оцінки його надійності. Для клієнта створюється особистий акаунт на онлайн-платформі Zeminvest, де після реєстрації він отримує цілодобовий доступ до керування активом. Також інвестор зможе переглядати ціни на ділянки, їх розміри та вибирати різні області, перебуваючи в будь-якому місці світу.

Олександр наголошує, що Zeminvest отримує комісію лише за підбір земельних ділянок, перевірку, проведення угоди та збір документів: “Після підписання договору про управління, ми переоформлюємо договір оренди на клієнта. Ми не беремо нічого з оренди, адже це повністю дохід клієнта.”

Поради потенційним інвесторам

У Zeminvest майбутньому інвестору радять диверсифікуватися: “Ми радимо купувати земельні ділянки в різних регіонах. Це допомагає усереднити ріст ціни та зменшити ризики, пов’язані з орендарями.”

Олександр наводить приклад з угіддями в Хмельницькій і Житомирській областях: “Усереднити капіталізацію ваших активів допоможе купівля угідь за різними цінами, на які впливають фактори війни та якість ґрунту. Найголовніший показник якості землі — це орендна плата. Наприклад, середня орендна плата в Житомирській області, де ґрунти піщані, становить 60 доларів за гектар, що значно менше за більш родючі регіони, наприклад в Хмельницькій області. Однак навіть при складніших кліматичних умовах використання систем зрошення дозволить і в посушливих регіонах досягти гарного врожаю, забезпечивши полив угідь”. 

“Диверсифікація також означає, що у вас будуть різні орендарі, — підкреслює Олександр, — якщо з одним орендарем виникнуть проблеми, інші ділянки продовжать приносити дохід. При цьому Zeminvest забезпечує гарантовані виплати за кожну ділянку окремо та допомагає розв’язувати проблеми з орендарями“. 

Висновки

Інвестування в землю залишається вигідним фінансовим рішенням. Особливо, коли є надійний партнер, який допоможе укласти першу угоду та мінімізувати ризики від першої інвестиції. За умови правильного регулювання ринок землі може стати потужним драйвером економічного зростання. Саме тому знайомство з можливостями інвестування допоможе підвищити добробут українців і побудувати міцний фундамент для розвитку країни.

x