Суспільство

Як правильно критикувати та хвалити колег, щоб уникнути образ у колективі

13 Листопада 2018, 17:32
6 хв читання
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
Додати в закладки

Будь-яку статтю можна зберегти в закладки на сайті, щоб прочитати її пізніше.

Режим читання збільшує текст, прибирає все зайве зі сторінки та дає можливість зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.
Режим читання

Режим читання збільшує текст, прибирає все зайве зі сторінки та дає можливість зосередитися на матеріалі. Тут ви можете вимкнути його в будь-який момент.

Обмін відгуками між співробітниками — як командний вид спорту: фідбек допомагає зміцнювати команди, заохочувати спілкуватися чесно, шукати консенсус та будувати довіру.
Редакція Vector публікує розповідь про роль фідбеку Аманди Спілчен — UX-дизайнера із американської компанії Shopify.

Для чого потрібні індивідуальні відгуки

Індивідуальні відгуки — одна з найцінніших речей, які ви можете заохочувати всередині команди. Чим частіше ваші колеги писатимуть один одному листи — тим вашій команді буде комфортніше один з одним. Адже довіра і близькість не будується за один день. Обмінюючись листами, ви пишете, що думаєте про задачі людини, її поведінку, вплив на команду та на процес, пишете про свої «точки болю» і отримуєте у відповідь лист із «точками болю» іншої людини. Так ви відчуваєте, що вас розуміють, ваші проблеми готові вирішувати, а ви готові допомагати з проблемами іншим людям.

Люди, які готові сприймати відгуки, найімовірніше, мають майндсет людини, що дійсно готова зростати. Такі люди вважають, що їхні здібності не обмежуються тим, що вони вміють робити саме в цей момент. Вони визнають свої поразки і розуміють, що їх теперішні вміння — тимчасові. Тож «зростаючі» люди впевнені, що її вміння поки не довершені.

Такі відгуки щомісяця пишуть робітники компанії Shopify. Зараз там працює понад 3000 людей, тож для легшого написання фідбеків робітники компанії створили внутрішній документ, де зібрані анкети про кожного робітника. Цей документ допомагає знайти правильні слова, коли пишеш людині особисто.

Як виглядають анкети робітників Shopify — анкета Аманди Спілчен

Мій тип особистості:  Миротворець. Я розуміюча, спокійна і послужлива.
Переваги у комунікації: Пишіть на Slack — це, як правило, найшвидший спосіб отримати відповідь. Краще пишіть в особисті повідомлення, аніж у каналі.
Як краще писати відгуки про мене: Я відкрита для відгуків, але можу бути чутливою, якщо ви критикуєте мене особисто замість того, щоб критикувати мою роботу. Пишіть мені відгуки, якщо я роблю щось правильно. Якщо ні — тоді пишіть вказівки, як це виправити.
Примхи: Мені потрібен час для обробки інформації. Якщо я не висловлюю свою думку, це не означає, що у мене її немає. Це означає, що я збираю контекст і думаю, як висловитися.
Про що я люблю спілкуватися: музика (хіп-хоп, фолк або альтернативна рок) та моя кішка Ремі. Або можете попросити мене розповісти жарт.

Аманда Спілчен

Відгук має бути цілеспрямованим, а не особистим

Фідбек спрямовує нас на самовдосконалення і діє як мотивація. Написати відгук про людину буває складно, тож для цього потрібен правильний підхід, адже якщо ви не надасте об’єктивний фідбек, ви просто напишете свою суб’єктивну оцінку особистості.
Для того, щоб ваш відгук не перетворився на оцінку, можна використовувати популярний метод, що називається модель СПВ (ситуація-поведінка-вплив). Модель СПВ перетворює звичайний лист від колеги на повчальний досвід.

Як писати свій відгук, використовуючи модель СПВ

  1. Визначте ситуацію. Опишіть її, використовуючи конкретні подробиці, і переконайтеся, що ви точно відтворили всі деталі. Уникайте узагальнень.
  2. Опишіть поведінку людини у контексті ситуації. Не робіть власних припущень, пишіть лише про те, що побачили на власні очі.
  3. Визначте вплив поведінки людини на команду/робочий процес. Вплив був позитивним чи негативним?

За допомогою такого методу відгуки матимуть вагоміший внесок: ви писатимете, які перспективи має ситуація, і допоможете краще зрозуміти наслідки дій цієї людини. Перевага цієї моделі полягає в тому, що вашим співробітникам не доведеться довго шукати вихід із ситуації, про яку ви пишете. Ви самі підказуєте людині, як вона може виправити свою помилку. Це пришвидшує процес і робить ваш меседж більш зрозумілим.
Після того, як допишете фідбек, перевірте, чи чітко ви написали усе, що думаєте, і чи уникли ви занадто загальних формулювань. Відгук має бути чесним, нескладним, корисним і структурованим. Але не особистим.

Що потрібно знати про відгуки, коли ви їх пишете

Люди, як правило, хочуть знати правду про те, як вони працюють, і про те, як інші відчувають себе, працюючи з ними. Та іноді трапляється й так, що наш відгук може мати не той ефект, який ви планували. Людина, якій ви написали, може сприйняти вашу точку зору негативно. Навіть, якщо ви дійсно намагалися покращити вашу роботу і пояснити, які складнощі є і як їх виправити.
Проте, варто пам’ятати, що швидка реакція на фідбек не означає, що людина дійсно зробить висновки і використовуватиме їх у довготривалій перспективі.
Якщо у листі ви чітко відокремите ваші спостереження від наслідків, людина зрозуміє, що ви не мали на меті образити її чи похвалити.

Як реагувати на негативний відгук, якщо вам здається, що ви не винні

Уявімо: колега написала вам, що ви надто голосно розмовляєте, коли спілкуєтеся з клієнтом. Вона пише, що це напружує усіх навколо, бо ваші балачки заважають сконцентруватися. Прочитавши це, ви не надто впевнені у тому, що це зауваження об’єктивне.
Спитайте решту колег, чи дійсно ви заважаєте їм. Якщо кілька людей помітять, що можна було б говорити тихіше або вийти у іншу кімнату, ви будете впевнені у тому, що це дійсно проблема. Такий метод допоможе вам уникнути поспішних висновків, які можуть бути засновані на упередженнях однієї людини.
Окрім цього, пам’ятайте, що негатив виховує.

Та правда у тому, що негативні упередження (negativity bias), як правило, впливають на нас глибше, ніж позитивні оцінки нашої роботи. Це означає, що незалежно від того, скільки разів ви отримуєте позитивні відгуки про вашу роботу, ви довго пам’ятатимете той раз, коли вас розкритикували.

Можна спробувати записувати як позитивні, так і негативні думки ваших співробітників про вас. Так ви сфокусуєтеся на позитиві і відчуєте, що критика ваших колег не має на меті образити вас. Якби вони хотіли вас образити — навряд хтось писав би про ваші позитивні сторони.

Знайшли помилку? Виділіть її і натисніть Ctrl+Enter

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
Досвід і думки
Відчути себе сапортом. Як SupportYourApp створили маніфест про підтримку, і що з цього вийшло
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
04 Грудня 2022, 10:00 8 хв читання
Досвід і думки
Як опанувати дизайн. З чого почати, що читати й де шукати — поради диза з 12 роками досвіду
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
08 Травня 2022, 10:00 11 хв читання
КРЕАТИВ Велика добірка безоплатних курсів у креативній економіці
Готуймося до відбудови. Велика добірка безоплатних курсів у креативній економіці
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
17 Квітня 2022, 15:00 13 хв читання
КРЕАТИВ
Люди. Як SLOVA Tech PR працюють під час війни
Матеріал успішно додано в закладки Досягнуто максимальної кількості закладок
09 Квітня 2022, 10:00 7 хв читання
Завантаження...